Рекуператорите са топлообменници, чрез които се създава топлообмен между въздуха, излизащ от помещенията и въздуха, влизащ в помещенията. Обикновено тези системи се намират във вентилационната система на сградите.
Принцип на работа
Рекуператорът е топлообменник, чрез който се създава топлообмен във вентилационната система между въздуха, излизащ от помещението и въздуха, влизащ в помещението. През зимата свежият студен въздух отвън прави топлообмен с излизащия мръсен и топъл въздух отвътре, при което се затопля значително и е необходимо значително по-малко енергия, за да затопли помещението до желаната температура. През лятото свежият топъл въздух отвън прави топлообмен с излизащия мръсен и вече охладен въздух, при което се охлажда, така че с по-малко енергия да може да се доохлади до желаната температура. Рекуператорите са иновативни високоефективни системи за централна климатизация, при които експлоатационните разходи за отопление или охлаждане са изключително ниски.
Инсталиране
Обикновено тези системи се инсталират във вентилационната система на сградите. Рекуператорите се инсталират в каналите на вентилацията точно преди вентилационните решетки, които изхвърлят въздуха. Двете паралелни плочи вътре в системата разделят топлия от студения въздух и го насочват в две различни посоки. Рекуператорната система не позволява да се смесват двата потока въздух – отделения и пресния, което гарантира осигуряването на свеж и чист въздух. Приложението им е широко, като могат да се инсталират в изградени вентилационни системи в административни, обществени, индустриални и търговски сгради. Вследствие покачването на цените за електроенергия и нарастващата необходимост от максимално оползотворяване на топлинната енергия системите за рекуперация все по-често се инсталират и в жилищни сгради, като коефициентът на полезно действие се повишава до 80 %.
Видове рекуператори
Съществуват различни типове рекуператори спрямо различните видове климатични или вентилационни системи. Вертикалните рекуператори се състоят от вертикални плочи в голямо тяло. При хоризонталните рекуператори размерът на плочите е значително по-малък и те се отличават с по-висока ефективност. Рекуператорите или т.нар. енергоспестяващи блокове се разграничават и според принципа си на работа и биват:
• въздух – въздух. • въздух – вода – въздух.
Рекуператорите въздух-въздух могат да бъдат с пластични топлообменници или с ротационни топлообменници.
Рекуператорите с пластични топлообменници разполагат с пластинчат топлообменник, изработен от алуминий или пластмаса, който разделя двата въздушни потока. Енергийната ефективност е между 40 и 60 %.
Рекуператорите с ротационни топлообемнници са оборудвани с въртящ се топлообменник, изработен обикновено от алуминий, който се задвижва от нискооборотен двигател. Въртейки се с ниска скорост едната му част се нагрява или охлажда от изсмуквания от помещението въздух, след което вече загрятата, съответно охладена част преминава в частта от сечението на секцията, през която преминава външният въздух, който приема или отдава топлина. Именно поради ниската скорост на въртене се осъществява високо ефективен топлообмен между двата потока. Ефективността на този вид рекуператор е между 70 и 80 % .
Рекуператорите въздух-вода-въздух разполагат с междинен топлопреносител, който посредством помпа циркулира между две водни секции. Предимството на този вид система е в по-голямото разстояние между ламелите, което обуславя по-лесното почистване. Съществено предимство е това, че не е нужно двата въздушни потока да се доведат до едно място - възможно е да бъдат раздалечени един от друг. Този вид рекуператори позволяват загрятата от въздуха вода да бъде използвана за битови или други нужди. Ефективността е между 40 и 50 %.
Система от клапи
Рекуператорите са високоефективни системи, които са изключително подходящи в области, където летата са много топли, а зимите – изключително студени. При тези екстремни климатични условия имате възможност за монтиране на ръчни или автоматизирани клапи, които могат да се затварят и отварят частично или изцяло посредством централно управление. По този начин се ограничава достъпа на външния въздух до системата и само вътрешният въздух циркулира, което предотвратява студените течения и загубата на енергия.
Приложения в индустрията
Рекуператорите са високотехнологични системи, които се използват в различни индустриални сфери за възобновяване на топлинната енергия. Изключително разпространено е приложението им в различни производства, където е необходимо инсталиране на големи газови турбини, които използват топъл въздух и гориво, за да захранват различни производствени процеси. При тези процеси в сгради с рекуператор топлият въздух, който се отделя от горенето на газовата турбина се връща обратно в турбината, за да се повтори процеса. Това елиминира нуждата от втори източник на топлина.
Енергийно ефективни и опазващи природата
Рекуператорите са високо ефективни системи, предоставящи на своите ползватели изключително много предимства, които са напълно съобразени с международните изисквания за опазване на околната среда и контрол на отделяните вредни емисии. Освен че се използват често в различни индустриални приложения, те все по-често се инсталират и в жилищни и обществени сгради. Те допринасят значително за повишаване на глобалната енергийна ефективност, като редуцират използването на горива като дърва, въглища и други. Като следствие системите за възобновяване на топлинната енергия спомагат за намаляване на отделяните във въздуха вредни емисии и за опазване на ценните природни ресурси.
Klimaticite.bg използва бисквитки, за да се уверим, че Ви предлагаме най-доброто потребителско преживяване на сайта ни. С натискане на бутона „Приемам всички“, Вие се съгласявате да използваме, информацията събрана чрез всички видове „бисквитки“ с цел по-добра навигация, анализ и таргетиране. За повече подробности прочетете тук.