За всяко домакинство е важно да оптимизира разходите си. Тези за електричество са сред най-сериозните пера в семейния бюджет, особено ако се отоплявате и/или охлаждате на ток. Няма да ви учим, че външна или вътрешна изолация значително намаляват потреблението на електричество, или че качествената дограма е ключът към комфортната температура в помещението. Това го знае всяко дете. Ще ви запознаем с някои по-малко популярни факти, с помощта на които да оптимизирате допълнително употребата на отоплителните си и охлаждащи електрически уреди.
1. Изберете си качествен климатик. Може да ви се стори клиширано, но е безспорен факт, че колкото е по-качествена климатичната инсталация, толкова по-ефективна е нейната работа и разходите за електричество са значително по-ниски. Всъщност разликата може да бъде толкова фрапантна, че спестените няколко стотин лева за закупуването на евтин климатик може да бъдат загубени още в рамките на един отоплителен сезон. А сега си представете за 5 или 10 години каква сума бихте могли да спестите, ако инвестирате малко повече в началото. |
2. До 25% може да намалее сметката ви, ако завесите са на подобаващо разстояние встрани или над радиатора. Много хора правят грешката да поставят завесите върху радиатора и да очакват той да отоплява ефективно.
3. Регулирайте разумно температурата в помещението. Намаляването на стайната температура само с 1 градус намалява с около 6% консумацията на ел. енергия на съответния уред. Препоръчителната температура при отопление е между 20-24 градуса, а при охлаждане – 26 до 28.
|
4. Ако се отоплявате с климатици при температури под нулата е препоръчително да не го изключвате, а да работи непрекъснато. Когато се включва и изключва за по няколко часа, уредът има нужда от време, за да навакса изстиването, което от своя страна увеличава осезаемо сметката за електричество.
5. Ако използвате електрически (а и не само) радиатори или печки, поставяйте алуминиево фолио между тях и стената зад тях. Това помага топлината да се насочва в правилната посока и да не затопляте напразно стената.
|
6. При отопление/охлаждане с климатик редовно почиствайте филтрите му. Това освен че подобрява качеството на въздуха, влияе благотворно и върху сметката за електричество. Натрупването на прах във филтрите намалява ефективността на топлообмен между вътрешното тяло и въздуха в помещението.
7. Проветрявайте. Изключително важно за здравословната среда в помещението е да вкарвате периодично свеж въздух отвън. Най-ефективният метод е да отваряте широко прозорци и врати за кратко време. По този начин ще навлезе максимално количество чист въздух, без помещението да изстине прекомерно и без сметката ви за отопление да набъбва сериозно. |
Ако скоро ви предстои покупка на климатик, разгледайте нашите предложения: klimaticite.bg